Pierwsze stacjonarne spotkanie Centrum Wsparcia Doradczego
27 maja 2021 r. w Łosickim Domu Kultury odbyło się pierwsze stacjonarne spotkanie członków partnerstwa „Razem dla Rozwoju”.
Partnerstwo "Razem dla rozwoju" utworzone zostało z inicjatywy Miasta i Gminy Łosice, które jest jego liderem, w jego skład wchodzą: Powiat Łosicki, Gmina Ceranów, Gmina Huszlew, Gmina Jabłonna Lacka, Gmina Korczew, Miasto i Gmina Kosów Lacki, Gmina Olszanka, Gmina Paprotnia, Gmina Platerów, Gmina Przesmyki, Gmina Repki, Gmina Sabnie, Gmina Sarnaki, Gmina Stara Kornica, Gmina Sterdyń.
W skład Rady Partnerstwa wchodzą Wójtowie i Burmistrzowie 15 gmin, Starosta Powiatu Łosickiego, 2 przedstawicieli mieszkańców, 2 przedstawicieli sektora NGO, 2 przedstawicieli przedsiębiorców oraz Prezes Zarządu stowarzyszenia „Lokalna Grupa Działania - Tygiel Doliny Bugu”.
Przewodniczącym Rady Partnerstwa jest Mariusz Kucewicz - Burmistrz Miasta i Gminy Łosice, Koordynatorem Grupy Roboczej jest Joanna Kamińska - Kierownik Referatu Pozyskiwania Funduszy Zewnętrznych w UMiG Łosice.
Partnerstwu służą pomocą Doradcy Miast ze Związku Miast Polskich – Pani Agnieszka Dawydzik, Pan Ireneusz Kamiński i Pan Jerzy Żelichowski. Na zlecenie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, Związek Miast Polskich realizuje innowacyjny projekt „Centrum Wsparcia Doradczego”, który ma na celu wsparcie gmin oraz powiatów w zawiązaniu współpracy, wyznaczeniu wspólnych celów rozwojowych, opracowaniu dobrych projektów i ich realizacji. Cel współpracy to w przyszłości realizacja wspólnych inwestycji i przedsięwzięć służących społeczności.
W ramach realizacji projektu dotychczas odbywały się cotygodniowe spotkania grupy roboczej w formie zdalnej, podczas których udało się opracować diagnozę sytuacji społeczno-gospodarczo-przestrzennej gmin członkowskich. W tym celu wykorzystano wiele narzędzi badawczych i analitycznych. W ramach badań społecznych zwrócono się do mieszkańców i lokalnych liderów z zapytaniem o ich opinie. O opinię i przedstawienie planów na przyszłość poproszono również uczniów szkół ponadpodstawowych z obszaru partnerstwa.
Podczas majowego spotkania, przedstawiciele samorządów przedstawiali swoje stanowiska i argumenty, które motywowały ich do dołączenia do partnerstwa i czego od niego oczekują. Podkreślono wielokrotnie, że jako partnerstwo, samorządy mają większe szanse na zdobycie dofinansowań i szybszy rozwój. Na podstawie debaty na temat problemów, z którymi borykają się gminy, podczas kolejnych spotkań wypracowane zostaną cele i kierunki dalszych działań.
Kolejne spotkania grupy roboczej będą zmierzać ku opracowaniu strategii terytorialnej dla obszaru partnerstwa.