Wydarzenia

Koncert podsumowujący XXV edycję Ogólnopolskiego Konkursu literackiego im. Romualda III Mikoszewskiego.

18 grudnia poznaliśmy laureatów XXV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Romualda III Mikoszewskiego. Koncert finałowy transmitowano na kanale YouTube Łosickiego Domu Kultury. Wystąpił Adam Strug z zespołem.

Zakończył się, ogłoszony przez Powiatowe Stowarzyszenie Animatorów Kultury w Łosicach oraz Łosicki Dom Kultury pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Łosice Mariusza Kucewicza - Jubileuszowy XXV Ogólnopolski Konkurs Literacki im. Romualda III Mikoszewskiego ph. „Ziemia najbliższa”. Zadanie dofinansowane jest ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego. Na konkurs wpłynęły 242 prace nadesłane z całej Polski i zagranicy (USA, Niemcy, Irlandia, Czechy). Jury, w skład którego weszli uznani twórcy i krytycy literaccy: Ernest Bryll – przewodniczący, Jan Zdzisław Brudnicki, Joanna Obrępalska, Tomasz Dobrowolski, Grzegorz Michałowski oceniło prace i wyłoniło laureatów:
I Nagroda - Maciej Anczyk z Krakowa (1500 zł)
II Nagroda – równorzędnie: Edyta Wysocka z Miastka i Janusz Pyziński z Dębicy (po 1200 zł)
III Nagroda – równorzędnie: Anna Piliszewska z Wieliczki i Tadeusz Knyziak „Coobus” z Warszawy (po 1000 zł)
Wyróżnienia po 600 zł:
- Krystian Matuszewski z Mińska Mazowieckiego
- Irena Wanda Niedzielko z Zalasowej
- Mariola Kruszewska z Mińska Mazowieckiego
- Marianna Pawłowska z Niemojek, p. Marianna otrzymała również wyróżnienie dla najlepszego literata z powiatu łosickiego
Zgodnie z regulaminem przyznano również nagrodę specjalną w wysokości 700 zł za wiersze o tematyce regionalnej, a otrzymał ją p. Marek Pietrzela z Białej Podlaskiej. Nagrodzono również dwie młode pisarki w kategorii: szkoły podstawowe z powiatu łosickiego – Aleksandrę Koźluk ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Łosicach oraz Izabelę Pawluk z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Szydłówce. Nagrodę w wysokości po 250 zł ufundowała Rodzina Państwa Mikoszewskich.
Uroczysta Gala XXV Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Romualda III Mikoszewskiego odbyła się wirtualnie za pośrednictwem kanału YouTube Łosickiego Domu Kultury w piątek 18 grudnia 2020 r. o godzinie 17.30 w sali widowiskowej Łosickiego Domu Kultury.
Zwieńczeniem gali był wyjątkowy, klimatyczny koncert piosenek Adama Struga do wierszy Bolesława Leśmiana. Hipnotyzująca barwa głosu pieśniarza w połączeniu z akompaniamentem towarzyszących muzyków zabrała nas w krainę Leśmianowskiej liryki.
W koncercie artysta wystąpił z instrumentalną kompanią w składzie: Szczepan Pospieszalski /trąbka/, Tomek Stawiecki /klarnet/, Hipolit Woźniak /kontrabas/, Mateusz Kowalski /mandolina/ i Wojciech Lubertowicz /instrumenty perkusyjne/.
Jeszcze raz dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie, jury za wytężoną pracę, a zwycięzcom jeszcze raz gratulujemy! Mamy nadzieję, że kolejną 26. edycję będziemy rozstrzygać już w normalnych okolicznościach… a do udziału zapraszamy już dziś!
Galę finałową mogą Państwo obejrzeć – na kanale YT ŁDK: https://www.youtube.com/watch?v=hS61dPbZClU&t=4208s
Powrót na początek strony